Restaurace v Jamném u Tišnova

HISTORIE VENKOVNÍHO POSEZENÍ - VERANDY A TERASY

22.07.2014 18:14
    V dalším díle pravidelných vzpomínek nepoletíme časostrojem do tak daleké minulosti, jako v předchozích příspěvcích, ale podíváme se do doby vcelku nedávné. Minulý týden jsme "tančili na bodličkách" v zahradním posezení a nyní se podíváme na další venkovní posezení. Budování terasy u hostince. Ta vznikla v letech 1999-2000, čili v letech největší rekonstrukce, kterou hostinec za svou dlouholetou historii prodělal.
 
    Dříve se chodilo do hostince přes tzv. "verandu" - otevřený dřevěný přístřešek, jež pojal tři lavice a jeden velký, dřevěný stůl. Ten byl pokryt "vixlajvantem" ( z německého wichsleinwand - otíratelná tkanina) - igelitovým ubrusem, který vydržel téměř vše a jeho tuhost způsobila, že časem její tvar i při sejmutí ze 
stolu kopíroval jeho tvar :) Vchod na verandu nebyl zabezpečen a proto se před otevírací dobou stal strategickým místem nedočkavých hostů, jejichž žízeň, zejména v letním období, byla silnější než oni. Po zavíracích hodinách se zase stala místem, kam byli ještě posledním (a někdy to byli zároveň i Ti první) hostům, jež neměli dost, načepována 2 piva "do foroty", aby už nezdržovali v hostinci a mohlo se zavřít. Ráno byly prázdné džbánky posbírány. Druhé dveře na verandě vedly na záchody, čili ani po zavírací době nebylo toto místo hostům odepřeno. Pravda, že v zimním období nebyl pobyt na toaletách, vzhledem k absenci topení, nijak příjemný. No, alespoň se tam nikdo nezdržoval a neusnul :)
Pod terasou byly hospodářské místnosti - dříve kráva, kozy, později vepříci domácí. Ano, i takové aktivity k soukromému životu rodiny, jež hostinec provozovala, kdysi patřily. Ostatně jako ke každému soukromému domu tehdy v Jamném.
    Rekonstrukcí v roce 1999-2000 vzaly všechny části - veranda, záchody i hospodářské místnosti - za své. Nejdříve se uvažovalo pouze o demolici vrchní části. Když se ale přišlo na to, že kamenné zdivo spodní části je díky blízkosti potoka a mnohaletému "pobytu" hospodářských zvířat velmi provlhlé, muselo se do nenávratné historie odebrat vše.
Ve spodní části tak vzniklo nové sociální zázemí pro hosty tehdy ještě zahradního posezení - pánské a dámské záchody. V horní části zcela nového přístavku tak vznikla kuchyně pro restauraci, umývárka a výčep s barem. Mnoho hostů, kteří 
znají hostinec za starých času, se domnívají, že "verandu" nahradila nová, nyní zastřešená terasa. Nikoli. O tu se 
hostinec rozšířil. Jen tehdy, při znovuotevření v roce 2000, ještě byla otevřena - viz. fotografie. Její zastřešení proběhlo v roce 2009, a v letech 2010-2011 proběhlo rozšíření terasy směrem k zahradnímu pozesezení.
 
    Stoly jsou na nové, zakryté i otevřené terase nyní kratší, stále dřevěné, ale už je nezdobí otřesný, nicméně praktický vixlajvant. Sedět se tam dá též do pozdních nočního hodin, jen už ta dvě "vyhazovací" piva Vám tam nenačepujeme, neboť i terasu musíme na noc zevnitř uzamknout :)
 
 

Kontakt

Hostinec u Vlachů

info@hostinecuvlachu.cz

Jamné 30
Tišnov
666 01

549427001, 603220247

Vyhledávání

Aktuální akce

V této rubrice nejsou žádné články.

OTEVÍRACÍ DOBA

pondělí ZAVŘENO
úterý ZAVŘENO
středa 16.00 - 21.00hod.
čtvrtek 16.00 - 21.00hod.
pátek 16.00 - 23.00hod.
sobota 11.00 - 23.00hod.
neděle 11.00 - 19.00hod.

 

Najdete nás též na:

        

 

Hostinec u Vlachů © 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode